UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

INFORMACJE Z TERENU GMINYINFORMACJE SPOZA GMINYZAWIADOMIENIA RADY GMINYINFORMACJE ARCHIWALNEWYDARZENIA KULTURALNEAKTUALNE INWESTYCJE

   
Rozmiar:

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO JERZMANOWIC 22 CZERWCA 2012 ROKU NA GODZINĘ 17:00
W programie m.in. koncert Orkiestry Dętej z Jerzmanowic, występ zespołu MAZURECZEK, SOKOŁY, występ grupy tanecznej z ZS Jerzmanowice, turniej SIATKÓWKI PLAŻOWEJ. Gwiazdą wieczoru jest ZESPÓŁ GÓRALSKI "REGLE", a zabawa taneczna rozpocznie się o 20:30 z towarzyszeniem zespołu "SECRET BAND".

 


"Noc Świętojańska" w Jerzmanowicach organizowana jest już po raz trzeci. Wydarzenie połączone jest z obchodami "Dni Dziedzictwa Jana Pawła II" - kultywowaniem pamięci i spuścizny bł. Jana Pawła II.
"Dni Dziedzictwa Jana Pawła II" obchodzone były już podczas minionych wydarzeń "Nocy Świetojańskiej" w Jerzmanowicach, jak także podczas sympozjum "Kultura Pamięci - Tożsamość Małopolski zorganizowanego w dniach 14-15 kwietnia 2011 roku, które to sympozjum rozpoczęło cykl spotkań tematyką nawiązując do znamiennych słów bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki na krakowskich Błoniach w 1979 roku.
Kolejnym dużym przedsięwzięciem z zachowaniem myśli przewodniej bł. Jana Pawła II była konferencja „Twórcza przedsiębiorczość przestrzeni dziedzictwa lokalnego” która miała miejsce 22 czerwca 2012 roku w nowej siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy – "Ognisko Terapeutyczne” w Jerzmanowicach.
W roku 2013 wydarzenia "Nocy Świętojańskiej" połączone są obchodami "Dni Dziedzictwa Jana Pawła II". Tegoroczne, VI Dni Dziedzictwa Jana Pawła II odbywają się pod hasłem "Sollicitudo rei socialis". Odwołujemy się w ten sposób do jednej z fundamentalnych encyklik Jana Pawła II.
10 czerwca 1979 roku na krakowskich Błoniach padły znamienne słowa, które dziś mają status duchowego testamentu bł. Jana Pawła II: „Zanim stąd odejdę, proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją, miłością (...) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni z których wyrastamy”.
W tych słowach Jan Paweł II wskazał znaczenie i konieczność rozwoju człowieka jako osoby i członka wspólnoty, w oparciu o historię własnego życia, historię swojej rodziny, swojej wspólnoty lokalnej oraz o tradycję narodu, z którego wyrasta. Z kolei 11 czerwca 1999 roku Ojciec święty złożył wizytę w polskim parlamencie. Ówczesny Marszałek Sejmu, powitał papieża słowami: „Witamy Cię nie tylko jako Następcę Piotra — Namiestnika Chrystusowego, (...) głowę Państwa Watykańskiego, ale jako osobę, która wezwała nas do życia w prawdzie i wolności (...) Niech Twoje przesłanie wytycza nam drogę w nowe tysiąclecie!”.
Dziś, gdy Jan Paweł II nie jest fizycznie obecny wśród nas, coraz bardziej palący staje się obowiązek zadbania o realizację pozostawionego nam programu, przypominania oraz popularyzowania Jego nauczania. Środkiem po temu są właśnie Dni Dziedzictwa, które mają być czasem refleksji oraz promocji nauczania Jana Pawła II oraz edukacji historycznej i patriotycznej.
Dni Dziedzictwa Jana Pawła II są odbywającym się cyklicznie ogólnopolskim festiwalem kultury społecznej, tworzonym na zasadach samorządności obywatelskiej, w celu promocji i twórczego rozwijania kultury intelektualnej, artystycznej oraz społecznej, w oparciu o filozofię kultury, nauczanie społeczne i historiozofię bł. Jana Pawła II.
Znaczenie nauczania Jana Pawła II dostrzegli wyraźnie zwłaszcza przedstawiciele organizacji obywatelskich, którzy stali się inicjatorami Dni Dziedzictwa.
Właśnie na pamiątkę tamtego, historycznego wydarzenia na krakowskich Błoniach, ruch społeczny Pro Publico Bono, w odpowiedzi na inicjatywę Stowarzyszenia 10 Czerwca, organizuje od sześciu lat przestrzeń debaty obywatelskiej poświęconej „dziedzictwu, któremu na imię Polska”, traktując podarowany nam przez Ojca świętego utwór: „Pamięć i tożsamość”, jako swoisty program ideowy i historiozoficzny, z którym usiłujemy konfrontować nasze działalności, i w którym mamy nadzieję odnaleźć się, chociaż w niewielkiej cząstce, z podejmowanymi współcześnie – z pobudek społecznych i patriotycznych – dziełami i instytucjami kulturotwórczymi.
Głównym organizatorem Dni Dziedzictwa Jana Pawła II jest Kolegium Wigierskie, powołane do życia w Domu Pracy Twórczej nad Wigrami, w 2003 roku – na pamiątkę spotkania Ojca świętego z rodziną Stanisława Milewskiego, rolnika ze wsi Leszczewo nad Wigrami.
Pan Stanisław Milewski jest jednym z fundatorów Fundacji Kolegium Wigierskie, która nieprzerwanie kontynuuje program debaty obywatelskiej i edukacji społecznej zapoczątkowanej 10 lat temu nad Wigrami. Kolegium stara się promować i rozwijać twórczo myśl społeczną oraz filozofię kultury bł. Jana Pawła II.
10 czerwca w sposób naturalny stał się kulminacją wydarzeń składających się na Dni Dziedzictwa. Z czasem – dzięki inicjatywie śp. Marka Nawary – Marszałka Województwa Małopolskiego, władze samorządowe województwa ustanowiły 10 czerwca Świętem Małopolski. Fakt ten jeszcze mocniej podkreślił znaczenie słów wypowiedzianych wówczas przez Ojca Świętego, a także stanowił potwierdzenie konieczności głębokiego zastanowienia się nad orędziem Jana Pawła II, wygłoszonym na Błoniach.
Pontyfikat Jana Pawła II przypadł bowiem na czas przełomowy – także w dziejach Polski i świata. Lecz nie sposób nie zauważyć, że ów pontyfikat sam również kształtował ten okres historii. Jan Paweł II nigdy nie przestał być Polakiem, co więcej – aż do końca bliskie były mu polskie tradycje oraz bieżące sprawy Jego doczesnej Ojczyzny. Z wielką troską, niejednokrotnie nie będąc słuchanym, nawoływał i ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi z relatywizmu, egoizmu oraz myleniem wolności z samowolą. Konsekwencje lekceważenia tych ostrzeżeń odciskają się wyraźnie na życiu rodzin oraz życiu publicznym.
Dni Dziedzictwa Jana Pawła II nie są – a w każdym razie nie jedynie – wydarzeniem religijnym. Sprowadzenie roli Jana Pawła II w historii Polski jedynie do przewodniczenia Kościołowi byłoby błędem i nieporozumieniem. Papież – ze względu na swą mądrość, charyzmę oraz przenikliwość umysłu stał się niekwestionowanym autorytetem i przywódcą naszego narodu. Przywódcą, jakiego w trudnych czasach zrzucania jarzma nasz naród potrzebował, nawet jeżeli niedługo potem zapomniał o słowach swojego nauczyciela.

   

SZYBKI DOSTĘP DO:

PROGRAM REWITALIZACJIPLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJNAZWY ULIC - JERZMANOWICEAKTUALIZACJA STUDIUMGOSPODARKA ODPADAMI
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNEKOMUNIKATY PRĄD, WODA, GAZMONITORING POWIETRZA MAŁOPOLSKAGIEŁDA NADESŁANYCH OFERTOGŁOSZENIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓWOGŁOSZENIA DLA ROLNIKÓW
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
KOMUNIKATY ZARZĄDZANIE KRYZYSOWERELACJE FILMOWE Z SESJI RADY GMINYKONSULTACJE SPOŁECZNEKOMITET "NASZA WSPÓLNOTA JURAJSKA"STRATEGIA ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU

   

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ - NOWE OKNOEPUAP - NOWE OKNOCENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - NOWE OKNOE-URZĄD - NOWE OKNOE-USŁUGI - NOWE OKNOGMINNY PORTAL MAPOWY - NOWE OKNO

PLATFORMA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH - NOWE OKNOWIEM.CO - SMSOWY SYSTEM POWIADAMIANIA O ZAGROŻENIACHCENTRUM WOLONTARIATU GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIADZIENNIKI URZĘDOWE - NOWE OKNOOBYWATEL - INFORMACJE I USŁUGI PRZYJAZNE OBYWATELOM - NOWE OKNOPOPRZEDNIA WERSJA STRONY Z LAT 2009-2012 - NOWE OKNO

   

PROGRAMY AKTYWIZACYJNE

   

INWESTYCJE

  • Modernizacja samochodów w OSP Jerzmanowice 2015

    MODERNIZACJA SAMOCHODÓW POŻARNICZYCH W OSP JERZMANOWICE

  • Remont drogi gminnej Racławice

    REMONT DROGI GMINNEJ RACŁAWICE "CMENTARZ"

  • Nowa siedziba Gminego Ośrodka Kultury

    NOWA SIEDZIBA GOK

  • Remont drogi gminnej Jerzmanowice - goła

    REMONT DROGI GMINNEJ JERZMANOWICE - GOŁA

  • Remont dróg rolniczych

    REMONT DRÓG ROLNICZYCH

  • Utwardzenie działki przy OSP Sąspów

    UTWARDZENIE DZIAŁKI PRZY REMIZIE OSP SĄSPÓW

  • Stolarka okienna OSP Sąspów

    WYMIANA STOLARKI OKIENNEJ W REMIZIE OSP SĄSPÓW

  • Stolarka okienna OSP Jerzmanowice

    WYMIANA STOLARKI OKIENNEJ W REMIZIE OSP JERZMANOWICE

  • Boisko Sąspów

    MODERNIZACJA BOISKA SPORTOWEGO W SĄSPOWIE

  • Boisko Jerzmanowice

    BUDOWA BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO W JERZMANOWICACH

   

WARTO ZNAĆ

  • Obrona Terytorialna

    OBRONA TERYTORIALNA WIĘCEJ INFORMACJI

  • 500+

    WIĘCEJ INFORMACJI ŚWIADCZENIE 500+

   

NAWIĄZANA WSPÓŁPRACA

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA JURAJSKA KRAINA - NOWE OKNOMIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W KRAKOWIE - NOWE OKNOUNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE - NOWE OKNOZAKŁAD KARNY W TRZEBINI - NOWE OKNOWOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE - NOWE OKNOSTOWARZYSZENIE TERYTORIALNI - NOWE OKNO

   

Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia
32-048 Jerzmanowice  ul. Rajska 22


tel. 123895 247, 022, 056, 064
fax 12 3895 521
e-mail. gmina@jerzmanowice-przeginia.pl


NIP 677-20-19-451
REGON 000535043

Godziny pracy - URZĄD
poniedziałek - piątek 800-1600

Godziny pracy - KASA
poniedziałek - piątek 800-1545

Numer konta
40 8589 0006 0150 0000 0390 0009

     

   
© 2013-2017 Powered by Joomla! & Designed by Izabela Jędrzejek | ALLROUNDER