UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

INFORMACJE Z TERENU GMINYINFORMACJE SPOZA GMINYZAWIADOMIENIA RADY GMINYINFORMACJE ARCHIWALNEWYDARZENIA KULTURALNEAKTUALNE INWESTYCJE

   

Dyżury APTEK na terenie Gminy

Rozmiar:

Lp.

Nazwa i adres apteki
Imię i nazwisko właściciela
apteki

Telefon

Godziny pracy

Poniedziałek
– Piątek

Sobota

 

Niedziela

 

Dyżury nocne, dni wolne od pracy
oraz święta

1.

Apteka Prywatna
mgr farm. Helena Bielarz
32-048 Jerzmanowice 365

123895020

8.00-20.00

8.30-15.00

-

-

2. 

Apteka Prywatna s.c.
Bożena Hadyk Wiesław Hadyk
32-049 Przeginia 116

123898406

9.00-17.00

9.00-13.00

-

-

3.    

Apteka Przy Urzędzie Jagufarm s.c.
Jadwiga Miśkiewicz Gustaw Miśkiewicz
32-048 Jerzmanowice 372 B

123895048

8.00-20.00

8.00-14.00

-

-

4.   

Punkt apteczny
Racławice, 32-049 Przeginia

122829192

9.00-14.00

-

-

-

 

NIE dla czadu!

Rozmiar:

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię „NIE dla czadu”. Kampanię zapoczątkowała zorganizowana 9 listopada 2011 r. konferencja prasowa Komendanta Głównego PSP. „NIE dla czadu” to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Potrwa ona do marca przyszłego roku, czyli przez okres grzewczy – czas, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem. Celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych.

 

ABC aby ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla
Posiadać prawidłowo wykonaną instalację kominową i wentylacyjną,
Zapewnić stały dopływ świeżego powietrza i swobodny odpływ spalin,
Właściwie eksploatować urządzenia gazowego i zapewnić ich dobry stan techniczny.

 

Co to jest tlenek węgla (czad)
Czad, jest gazem trującym. W przypadku przedostania się do układu oddechowego człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. W następstwie długotrwałego oddziaływania na organizm człowieka, stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał. Z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza a także gdy następuje niezupełne spalenie gazu. Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia ludzi.

 

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:

  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • nudności,
  • zaburzenia pamięci,
  • utrata przytomności,
  • śpiączka.

Jeżeli poczujesz się źle (nudności, zawroty głowy), przebywając w pomieszczeniach, w których są zamontowane piece węglowe lub piecyki gazowe, natychmiast opuść to pomieszczenie i dokonaj jego wietrzenia!

Skontaktuj się w tej sprawie z kominiarzem!
W razie potrzeby skorzystaj z pomocy medycznej i zadzwoń po Straż Pożarną!

 

Postępowanie przy zatruciu tlenkiem węgla:

  • wynieść zatrutego z miejsca narażenia z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa (w razie potrzeby akcję przeprowadzi Państwowa Straż Pożarna dysponująca odpowiednim sprzętem izolującym drogi oddechowe!!!),
  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza,
  • wezwać pogotowie ratunkowe, konieczna pomoc lekarska,
  • jak najszybciej podać tlen,
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie metodą usta – usta, aparatem AMBU oraz masaż serca,
  • unikać obciążenia wysiłkiem fizycznym. 

 

Główną przyczyną zatruć czadem – tlenkiem węgla są:

  • niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe (szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach w którym następuje spalanie gazu lub innych paliw). Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy junkers,
  • niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

 

Wadliwe działanie przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelności - pęknięcia, wykruszenia,
  • braku ich konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych – nie dokonuj przeróbek kominów na własną rękę.


Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może również pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelnia okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawania się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia).
 

Pamiętaj, nie zaklejaj kratek wentylacyjnych ani okien!

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych): 

  • co najmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 rolu prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.),
  • co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m2 – zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.).

Jak walczyć z czadem

Korzystanie z czujek wykrywających gazy (bezwonny tlenek węgla - CO) i dym pożarowy. Trujące gazy i produkty niecałkowitego spalania rokrocznie są powodem zatruć i sytuacji powodujących bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Niewielki koszt urządzeń jest nieporównywalnie niski do skutków i kosztów jakie niesie pożar domu.

 

Dodatkowe informacje
Strona internetowa KW PSP w Krakowie http://www.straz.krakow.pl/dokumenty/zatrucia.pdf
Strona internetowa KG PSP http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216
 

WYKORZYSTANIE "CIEPŁA SIECIOWEGO" GDZIE CZYNNIKIEM GRZEWCZYM JEST CIEPŁA WODA DOSTARCZANA Z ELEKTROCIEPŁOWNI JEST NAJBEZPIECZNIEJSZYM SPOSOBEM OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ I SPOSOBEM OTRZYMYWANIA CIEPŁEJ WODY DO CELÓW GOSPODARCZYCH I SANITARNYCH.

KORZYSTANIE Z CIEPŁA SIECIOWEGO ELIMINUJE RYZYKO WYBUCHU, POŻARU CZY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA (ZACZADZENIA), KTÓRE TO RYZYKO TOWARZYSZY OGRZEWANIU ELEKTRYCZNEMU CZY GAZOWEMU. 

Numery Alarmowe

Rozmiar:

NUMERY ALARMOWE W POLSCE

Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.

W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb:

  • Policja: 997
  • Straż pożarna: 998
  • Pogotowie ratunkowe 999

Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.

W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa https://www.szkolenia-bhp24.pl/numery-alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową „pierwsza pomoc” i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.


Wykaz NUMERÓW ALARMOWYCH

997 - Policja,
998 - Straż Pożarna,
999 - Pogotowie Ratunkowe

984 – pogotowie rzeczne,
985 – ratownictwo morskie i górskie,
986 – straż miejska,
991 – pogotowie energetyczne,
992 – pogotowie gazowe,
993 – pogotowie ciepłownicze,
994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne,
995 – Komendant Główny Policji – system Child Alert,
996 – Centrum Antyterrorystyczne – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
987 – Centrum Zarządzania Kryzysowego,
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR i MOPR),
601 100 300 – numer ratunkowy w górach (TOPR i GOPR),

Informator OC

Rozmiar:

INFORMATOR
O POWSZECHNEJ SAMOOBRONIE LUDNOŚCI
GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju mogą wystąpić na znacznych obszarach poważne zagrożenia dla życia i zdrowia ludności. Powodzie, wichury, śnieżyce, pożary przestrzenne i inne - to katastrofy, które mogą się wydarzyć w naszej gminie. Katastrofy mogą wystąpić w różnych postaciach i rozmiarach. Większość jest powodowana przez zmienne warunki pogodowe. Część z nich jest przewidywalna, - ale większość ciągle nas zaskakuje. Chociaż katastrofy naturalne nie są zjawiskiem, o których chętnie się czyta, to jednak wskazane jest wiedzieć więcej na ich temat. W czasie ewentualnej wojny zagrożenie wynikać może ze skutków użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia: jądrowej, biologicznej, a także broni klasycznej. W czasie pokoju zdarzają się czasem awarie w zakładach przemysłowych lub katastrofy transportowe, w wyniku których do atmosfery przedostają się substancje promieniotwórcze, trujące i inne, groźne dla życia i zdrowia ludności będącej w zasięgu ich oddziaływania.

Wymienione zagrożenia są niewątpliwie ważne. Ale czy możemy się przed nimi obronić lub przynajmniej zminimalizować ich skutki? Trzeba zdecydowanie odpowiedzieć TAK! Potrzebne do tego jest jednak przygotowanie całego społeczeństwa do powszechnej samoobrony. I dlatego w celu przypomnienia wiadomości, zamieszczamy informację, propozycje i rady dotyczące powszechnej samoobrony ludności.


(pobierz)

Szef Obrony Cywilnej
Gminy Jerzmanowice-Przeginia
(-) Adam Piaśnik

 

 

STOP Wypalaniu!

Rozmiar:

W ramach realizacji projektu „Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej"
przygotowującego do XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży,
młodzież z gimnazjum w Przegini,
rozpoczęła akcję:

STOP WYPALANIU !

Nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią rozpoczął się czas licznych porządków na naszych działkach, ogrodach, polach uprawnych i niestety także okres bezmyślnego wypalania traw.

Większość ludzi robi to bezkarnie, nie zważając na obowiązujące prawo i konsekwencje. Z biologicznego punktu widzenia jest to wprost niszczenie środowiska naturalnego. Pożar powoduje uwolnienie trujących toksyn. Zagraża także pożytecznym dla ekosystemu zwierzętom: płazom (żabom, ropuchom, jaszczurkom), drobnym ssakom i gryzoniom. Proceder wypalania jest szczególnie niebezpieczny dla gniazd lęgowych. W pożarze giną także zwierzęta leśne. Silne zadymienie dezorientuje owady latające i zagraża organizmom glebowym takim jak dżdżownice. Podczas pożaru również niszczona jest warstwa gleby, która odpowiada za proces tworzenia próchnicy. Powoduje to pogorszenie jakości ziemi uprawnej.

- Człowiek bezmyślnie zagraża swojemu życiu i zdrowiu, bo nieraz pożar wydostaje się spod kontroli, przenosząc się na pole sąsiada. Często w gaszenie żywiołu zostają zaangażowane znaczne siły straży pożarnej. Ponad to, podczas akcji gaszenia palących się traw, straż nie jest w stanie udzielić innej pomocy np. w wypadku – tak twierdzi inspektor do spraw obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej Gminy Jerzmanowice-Przeginia p. Stanisław Śladowski.

A co myśli o tym procederze Pan Sławomir Roś prezes OSP Przeginia?

R: Czy wypalanie traw na swoich polach jest zgodne z prawem?
Sławomir Roś: Wypalanie traw jest wzbronione. Regulują to odpowiednie ustawy wydane przez Ministerstwo.

R: Dlaczego nie wolno tego robić? Jakie zagrożenia niesie ze sobą taki proces?
Sławomir Roś: Od rozpalonej małej łąki powstaje ogromny pożar. Podczas wiatru może on być przeniesiony na lasy, sady, czasem na zabudowania gospodarcze i inne budynki.

R: Jakie są kary za przyłapanie „na gorącym uczynku”?
Sławomir Roś: Wymiar kary orzeka sąd. Rolnicy, którzy dopuścili się podpalenia mogą zostać pozbawieni dopłat z funduszów UE.

R: Czy obecnie straż pożarna musiała interweniować wiele razy?
Sławomir Roś: W ostatnim okresie straż interweniowała bardzo często. Nawet do 15 wyjazdów dziennie!

R: Działania straży wiążą się z niemałymi kosztami. Jak można ocenić straty podczas gaszenia jednej łąki?
Sławomir Roś: Są to koszty związane z dojazdem, czyli paliwo. Zużywa się też sprzęt i odzież. Jednak najwyższą ceną jest ludzkie życie- czasami gasząc pole można nie zdążyć na poważny wypadek.

R: Kto zazwyczaj informuje o rozprzestrzeniającym się ogniu?
Sławomir Roś: Najczęściej są to przejeżdżający kierowcy.

R: Czy chce Pan coś przekazać mieszkańcom, zachęcić do zaprzestania takiego procederu?
Sławomir Roś: Chciałbym prosić wszystkich mieszkańców, by zaprzestali wypalania traw.
Takie praktyki nie pomagają gospodarstwu, a przynoszą straty ekologiczne oraz finansowe dla Urzędu Gminy pokrywającej koszty wyjazdu. Mogą też być tragiczne w skutkach. Zdarzyły się sytuacje, gdzie podpalacze zginęli w ogniu wznieconym przez siebie.

Mimo zakazów i konsekwencji prawnych wypalanie traw jest w naszym regionie częste. Nie należy również zapomnieć, że w czasie, gdy strażacy zajmują się gaszeniem pożarów mogą być potrzebni w innym miejscu dla ratowania mienia i życia ludzkiego. 

Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się 
czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. 

 

Więcej artykułów…

  1. Komisariat Policji w Krzeszowicach

Podkategorie

   

SZYBKI DOSTĘP DO:

PROGRAM REWITALIZACJIPLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJNAZWY ULIC - JERZMANOWICEAKTUALIZACJA STUDIUMGOSPODARKA ODPADAMI
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNEKOMUNIKATY PRĄD, WODA, GAZMONITORING POWIETRZA MAŁOPOLSKAGIEŁDA NADESŁANYCH OFERTOGŁOSZENIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓWOGŁOSZENIA DLA ROLNIKÓW
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
KOMUNIKATY ZARZĄDZANIE KRYZYSOWERELACJE FILMOWE Z SESJI RADY GMINYKONSULTACJE SPOŁECZNEKOMITET "NASZA WSPÓLNOTA JURAJSKA"STRATEGIA ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU

   

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ - NOWE OKNOEPUAP - NOWE OKNOCENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - NOWE OKNOE-URZĄD - NOWE OKNOE-USŁUGI - NOWE OKNOGMINNY PORTAL MAPOWY - NOWE OKNO

PLATFORMA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH - NOWE OKNOWIEM.CO - SMSOWY SYSTEM POWIADAMIANIA O ZAGROŻENIACHCENTRUM WOLONTARIATU GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIADZIENNIKI URZĘDOWE - NOWE OKNOOBYWATEL - INFORMACJE I USŁUGI PRZYJAZNE OBYWATELOM - NOWE OKNOPOPRZEDNIA WERSJA STRONY Z LAT 2009-2012 - NOWE OKNO

   

PROGRAMY AKTYWIZACYJNE

   

INWESTYCJE

  • Boisko Sąspów

    MODERNIZACJA BOISKA SPORTOWEGO W SĄSPOWIE

  • Remont drogi gminnej Racławice

    REMONT DROGI GMINNEJ RACŁAWICE "CMENTARZ"

  • Stolarka okienna OSP Sąspów

    WYMIANA STOLARKI OKIENNEJ W REMIZIE OSP SĄSPÓW

  • Stolarka okienna OSP Jerzmanowice

    WYMIANA STOLARKI OKIENNEJ W REMIZIE OSP JERZMANOWICE

  • Remont dróg rolniczych

    REMONT DRÓG ROLNICZYCH

  • Modernizacja samochodów w OSP Jerzmanowice 2015

    MODERNIZACJA SAMOCHODÓW POŻARNICZYCH W OSP JERZMANOWICE

  • Utwardzenie działki przy OSP Sąspów

    UTWARDZENIE DZIAŁKI PRZY REMIZIE OSP SĄSPÓW

  • Nowa siedziba Gminego Ośrodka Kultury

    NOWA SIEDZIBA GOK

  • Remont drogi gminnej Jerzmanowice - goła

    REMONT DROGI GMINNEJ JERZMANOWICE - GOŁA

  • Boisko Jerzmanowice

    BUDOWA BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO W JERZMANOWICACH

   

WARTO ZNAĆ

  • Obrona Terytorialna

    OBRONA TERYTORIALNA WIĘCEJ INFORMACJI

  • 500+

    WIĘCEJ INFORMACJI ŚWIADCZENIE 500+

   

NAWIĄZANA WSPÓŁPRACA

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA JURAJSKA KRAINA - NOWE OKNOMIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W KRAKOWIE - NOWE OKNOUNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE - NOWE OKNOZAKŁAD KARNY W TRZEBINI - NOWE OKNOWOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE - NOWE OKNOSTOWARZYSZENIE TERYTORIALNI - NOWE OKNO

   

Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia
32-048 Jerzmanowice  ul. Rajska 22


tel. 123895 247, 022, 056, 064
fax 12 3895 521
e-mail. gmina@jerzmanowice-przeginia.pl


NIP 677-20-19-451
REGON 000535043

Godziny pracy - URZĄD
poniedziałek - piątek 800-1600

Godziny pracy - KASA
poniedziałek - piątek 800-1545

Numer konta
40 8589 0006 0150 0000 0390 0009

     

   
© 2013-2017 Powered by Joomla! & Designed by Izabela Jędrzejek | ALLROUNDER